קרישיות יתר בהריון

פרופ׳ יריב יוגב, מומחה למיילדות וגינקולוגיה ובעל התמחות על ברפואת האם והעובר, צבר במהלך השנים ניסיון בינלאומי עשיר בתחום מעקבי הריון, לרבות הריונות בסיכון גבוה וטיפול בנשים הרות שאובחנו כסובלות מקרישיות יתר. פרופ׳ יוגב מכהן כיום כמנהל ביה״ח ליס ומנהל מערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי איכילוב. קודם לכן, היה מנהל חדרי הלידה, המיון המיילדותי ומחלקות היולדות בביה״ח בילינסון. יוגב הוא מומחה בעל שם עולמי בתחום המיילדות ומעקבי ההריון, לשעבר יו״ר החברה הישראלית לרפואת האם והעובר והאחראי על תחום הסוכרת ההריונית בחברה האמריקנית לרפואת האם והעובר. במהלך השנים, פרופ׳ יוגב פרסם כ-300 מאמרים ושני ספרים בתחום. 

במהלך ההריון, עולה באופן טבעי רמת הקרישיות בקרב האם ההרה, כחלק מהכנת גוף האישה לדימום הכרוך בלידה. עם זאת, כשהקרישיות עולה מעבר לנדרש (עקב נטייה גנטית מולדת או עקב קרישיות יתר נרכשת), הדבר קשור בעליה בסיבוכי הריון, כגון הפלות חוזרות, הפרעה אפשרית בגדילת העובר, רעלת הריון, היפרדות שליה ומוות עוברי תוך רחמי.  

 

במקרים בהם מאובחנת קרישיות יתר, נדרש טיפול ייעודי מותאם אישית, הכולל מתן נוגדי קרישה (מדללי דם). חשוב ליטול את נוגדי הקרישה בזמן המתאים, על פי הנחיות הרופא, ובדרך כלל יש להמשיך את הטיפול גם לאחר הלידה.