לידה מוקדמת בעבר

פרופ׳ יריב יוגב, מומחה למיילדות וגינקולוגיה ובעל התמחות על ברפואת האם והעובר, צבר במהלך השנים ניסיון בינלאומי עשיר בתחום מעקבי הריון, לרבות הריונות בסיכון גבוה, וטיפול בנשים שעברו לידה מוקדמת בעבר. פרופ׳ יוגב מכהן כיום כמנהל ביה״ח ליס ומנהל מערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי איכילוב. קודם לכן, היה מנהל חדרי הלידה, המיון המיילדותי ומחלקות היולדות בביה״ח בילינסון. יוגב הוא מומחה בעל שם עולמי בתחום המיילדות ומעקבי ההריון, לשעבר יו״ר החברה הישראלית לרפואת האם והעובר והאחראי על תחום הסוכרת ההריונית בחברה האמריקנית לרפואת האם והעובר. במהלך השנים, פרופ׳ יוגב פרסם כ-300 מאמרים ושני ספרים בתחום. 

נשים אשר עברו לידה מוקדמת בעבר, נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת גם בעתיד. ככל שמספר הלידות המוקדמות בעבר עולה, כך גובר הסיכון ללידה מוקדמת גם בהריונות הבאים. אמנם לא ניתן להבטיח מניעה של לידה מוקדמת, אך כיום ישנן דרכים שונות לצמצום הסיכון, באופן מותאם אישית. 

 

במקרים של לידה או לידות מוקדמות בעבר, מומלץ לפנות בהריון למעקב הריון בסיכון גבוה, לצורך סקירה מעמיקה של ההיסטוריה הרפואית של האם, לרבות לידות מוקדמות בעבר, והתאמת מעקב וטיפול מתאים. זאת, במטרה למנוע לידה מוקדמת גם בהריון הנוכחי. 

 

קיימות שיטות מגוונות להפחתת הסיכון ללידה מוקדמת, כגון מעקב סונוגרפי אחר אורך תעלת צוואר הרחם, במידת הצורך ביצוע קשירת צוואר הרחם במהלך ההריון, טיפול מונע בפרוגסטרון או על ידי הכנסת גוף מייצב ותומך לצוואר הרחם (פסרי).